Sprawozdanie merytoryczne za 2011 rok

Sprawozdanie z działalności Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej za 2011 r.

Bilans
Rachunek zysków i strat
Informacja dodatkowa

Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej została zarejestrowana w KRS dnia 11.02.2002 roku pod numerem 0000090093. Fundacja posiada REGON 017484890 oraz nadany NIP 525-22-32-103.

Fundacją kierował Zarząd w składzie:

  • Agata Passent – Prezes
  • Teresa Drozda – członek Zarządu (od 16 marca 2011)
  • Maciej Taborowski – członek Zarządu

W skład Rady Fundacji wchodzą: Jan Borkowski, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Jerzy Satanowski (od 16 marca 2011), Adam Sławiński (przewodniczący) i Magda Umer. W 2011 roku odbyły się dwa zebrania Zarządu ( w dniach 15 i 16 marca 2011) i jedno Rady Fundacji (15.03.2011).

Fundacja nie zatrudnia pracowników etatowych, a Członkowie zarządu nie pobierają świadczeń pieniężnych.

Fundacja prowadziła w 2011 roku działalność zgodną ze swoim statutem w następujących obszarach:

  1. Pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta Warszawy pani Hanny Gronkiewicz-Waltz zorganizowano Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej”, w ramach którego odbyła się 14. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej”.
    Festiwal dotował Instytut Muzyki i Tańca. Pozyskano również sponsorów prywatnych, którzy wsparli finansowo organizację Festiwalu: Telekomunikacja Polska SA, Stowarzyszenie SAWP oraz Bank Millennium.
    Program Festiwalu 2011:
    a)
    „Śpiewanki Osieckowe”– 20 maja 2011 r. odbył się w muszli koncertowej w Parku Skaryszewskim im. I.J. Paderewskiego koncert piosenek Agnieszki Osieckiej połączony ze wspólnym śpiewaniem przez Warszawiaków pod kierunkiem młodych wokalistów – laureatów konkursu i zespołu Wojciecha Zielińskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego było współorganizatorem koncertu i przygotowało śpiewniczek dla mieszkańców Warszawy. Koncert otwarty.
    b) Cykl  koncertów „Osiecka na Bemowie” organizowanych razem z Urzędem Dzielnicy Bemowo w amfiteatrze w Parku Górczewska odbył się 7,14 i 21 lipca 2011 r. Wystąpili Magda Umer, Kasia Dąbrowska i Andrzej Poniedzielski i laureaci Konkursu z lat ubiegłych. Koncerty otwarte dla publiczności.
    c) Koncert pt: ”Soyka Osiecka znana i nieznana” odbył się 19 listopada 2011 r. dzięki dotacji Urzędu Dzielnicy Praga-Południe w nowym Klubie Kultury na Saskiej Kępie (pierwotnie planowany termin 18 września 2011 nie doszedł do skutku z przyczyn niezależnych od Fundacji). Koncert był otwarty dla publiczności.
    d) Wykład i prezentacja Archiwum Poetki pt. „Pokój Agnieszki Osieckiej” odbyły się 22 września 2011 r. w siedzibie Fundacji Okularnicy przy ul. Jakiela 8, gdzie mieści się Archiwum Poetki.
    e) Warsztaty i koncert 10 finalistów tegorocznego Konkursu odbyły się w sali Muzeum Powstania Warszawskiego 1 października 2011. Wstęp wolny.
    f) 14. Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” na interpretację piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej był otwarty dla piosenkarzy amatorów i zawodowców: aktorów i aranżerów. 
          => W czerwcowych eliminacjach przesłuchano w tym roku w ciągu trzech dni 135 uczestników. W skład Jury weszli: Jan Borkowski, Jacek Kita, Agata Passent, Jerzy Satanowski (przewodniczący), Adam Sławiński.
          => We współpracy z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej przeprowadzone zostały w sierpniu 2011 r. w Sopocie tygodniowe warsztaty wokalne dla finalistów Konkursu pod kierunkiem Magdy Smalary i Jerzego Satanowskiego. W ramach II etapu Konkursu odbyło się 9 koncertów dla publiczności. Uczestnikom konkursu akompaniował zespół Jacka Kity. Etap ten wygrał Marcin Januszkiewicz.
          => 14 sierpnia 2011 r. odbył się koncert finalistów konkursu na mazurskiej scenie w leśniczówce „Pranie”. 
          => W Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zorganizowano 2 października 2011 r. koncert finałowy Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, podczas którego rozstrzygnięto konkurs. 
          => 7-osobowe Jury finałowego etapu Konkursu w składzie: Agnieszka Glińska, Anna Serafińska, Dorota Serwa, Piotr Baron, Andrzej Jagodziński, Paweł Królikowski (przewodniczący), André Ochodlo po wysłuchaniu 10 wykonawców postanowiło przyznać:
                I nagroda  (10.000,- zł) – Marcin Januszkiewicz
                II nagroda  (5.000,- zł) – Marta Ledwoń
                III nagroda (3.000,- zł) – Tomasz Steńczyk
          => Wyróżnienia otrzymali:
    Nika Lubowicz – za wykonanie piosenki „Sprytna i wybitna” a dodatkowo całą nutę ciepła od Pana Andrzeja Jagodzińskiego; Mateusz Bieryt – za spontaniczność w muzyce; Beata Banasik – za wdzięk i dźwięk.
          => Fundacja pozyskała statuetkę w formie Autografu Agnieszki Osieckiej na nagrodę dla zwycięzcy Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Drugą statuetkę – za zasługi dla polskiej piosenki otrzymał Jerzy Satanowski.
          => 3 października 2011 r. w Teatrze Muzycznym ROMA odbył się Koncert Galowy z piosenkami Agnieszki Osieckiej. W koncercie udział wzięli laureaci konkursu. W części II Koncertu Galowego odbył się koncert zespołu Raz, Dwa Trzy, który wykonał piosenki Agnieszki Osieckiej oraz autorskie utwory Zespołu.
          => Patronką honorową koncertu galowego była Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.
  2. Trwały prace przy tworzeniu Publicznego Cyfrowego Archiwum Agnieszki Osieckiej w celu ukończenia digitalizacji zbiorów. Pracował zespół czteroosobowy pod kierunkiem Magdaleny Nosal. Kolejna partia zbiorów została uporządkowana, skatalogowana, wykonano kilkadziesiąt tysięcy skanów, które sukcesywnie są wprowadzane na stronę internetową: www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl. Na ostatni etap prac przyznana została dotacja z Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
  3. Ufundowano nagrody (tomy Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej) w odbywającym się dorocznie we wrześniu konkursie na wykonanie piosenek Agnieszki Osieckiej w Zespole Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
  4. Fundacja przekazała także nagrody (tomy Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej) w odbywającym się dorocznie konkursie na wykonanie piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany” w Niemodlinie.
  5. W ramach publikowania w Wydawnictwie Prószyński i S-ka  książek Agnieszki Osieckiej z materiałów archiwalnych znajdujących się w Fundacji ukazały się przygotowane przez Fundację 2 tomy zebranych utworów scenicznych Agnieszki Osieckiej p.t. „Jabłonie” i „Do dna”.
  6. Pani Magdalena Nosal oraz współpracująca przy opracowywaniu dzienników Agnieszki Osieckiej redaktor Karolina Felberg wzięły udział w październiku w konferencji p.t. „Po prostu Agnieszka” zorganizowanej przez Uniwersytet Wrocławski. Efektem konferencji jest kilkusetstronicowa publikacja pod tym samym tytułem.
  7. W ramach realizacji rozpoczętego w 2010 roku projektu „Aspiryna blues: przekład współczesnej polskiej piosenki poetyckiej” w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej  w marcu odbyły się 22 koncerty zespołu „Karuzela Group” na terenie całej Norwegii. Szefem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest Norweg Jorn Simen Overli. Organizatorem koncertów na terenie Norwegii był Concerts Norway. Fundacja koordynowała nadal sprawy finansowe,  personalne, graficzne oraz promocję projektu. Informacje nt. projektu znajdowały się na stronie internetowej www.karuzelagroup.com
  8. W styczniu 2011 roku odbyła się Gala Business Centre Club Polska, na  obsługę artystyczną której Fundacja wygrała konkurs ofert. Gwiazdą Gali został Big Band Zbigniewa Namysłowskiego, solistką była Anna Serafińska.
  9. W maju 2011 Fundacja gościła w swoim nowym biurze przy ul. Francuskiej 22 mieszkańców Saskiej Kępy. Zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne kilku sąsiedzkich organizacji OPP oraz Spacer śladami Agnieszki Osieckiej.
  10. Jako OPP Fundacja pozyskała wpłaty 1% podatku w wysokości 19 008,33 zł.
  11. W czerwcu 2011 Fundacja wdrożyła nową szatę graficzną strony internetowej (www.okularnicy.org.pl), na której wprowadzono nowe funkcje oraz ułatwiono nawigację. Redakcją profilu na Facebooku oraz strony internetowej Fundacji zajmuje się Barbara Radziszewska.
  12. Od kwietnia 2011 roku Biuro Fundacji prowadzone jest przez Barbarę Radziszewską. Sprawami wydawnictw zajmuje się Marta Dobromirska-Passent. Magdalena Nosal kieruje się wdrażaniem projektu Archiwum Cyfrowego.
  13. Od strony prawnej opiekował się Fundacją na zasadzie wolontariatu mecenas Maciej Taborowski, członek Zarządu Fundacji.
  14. Obsługę księgową prowadziło Biuro Rachunkowe „Debet Sp. z o.o.”.

 

Agata Passent

Prezes Zarządu