Koncert galowy 16. Konkursu – Archipelag Sław

Koncert galowy 16. Konkursu – Archipelag Sław

Część 2. Koncertu galowego 16. Konkursu i Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" wypełni koncert piosenek Adama Sławińskiego wyreżyserowany przez Jerzego Jana Połońskiego pt. "Archipelag Sław". Piosenki w aranżacjach Jakuba Lubowicza zaśpiewają: Iwona Loranc, Anna Sroka oraz Kuba Badach.

Navigare necesse est – żeglowanie jest koniecznością

Życie jest dobrodziejstwem, komponowanie jest żeglowaniem, żeglowanie jest życiem… Świat jest morzem, morze jest artystą. Artysta śpiewa jako ląd, pisze jako kontynent
i komponuje jako kapitan…  Jacht, łódź, łódeczka miotana burzami, sztormami, płynąca
z wiatrem, pod wiatr… Życie każdego artysty jest podróżą w nieznane… Wyruszając, nie wie dokąd płynie… gdzie dopłynie… z kim dopłynie… i czy w ogóle ktoś ten jego połów zwany twórczością doceni i kupi…

Postać Adama Sławińskiego niewątpliwie należy do najbardziej znanych i cenionych na wyspach muzyki współczesnej, filmowej i oczywiście w przystani piosenki – zarówno tych rozrywkowych, jak i artystycznych. Archipelag Sław będzie podróżą po ekscytującym świecie, który przez kilkadziesiąt lat pracy otaczał Pana Adama, ale i był przez niego współtworzony. Czy piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i wielu innych wybitnych Twórców stworzyły kompozytora Sławińskiego, czy kompozytor Sławiński stworzył genialne piosenki do genialnych słów tych Artystów. Czy kompozycje kapitana Sławińskiego byłyby kompozycjami znaczącymi bez znaczących wykonawców – Skaldów, Jędrusik, Rodowicz, Stana Borysa i wielu, wielu innych? Wielka skromność kompozytora raz po raz kieruje słuchaczy na dokonania wybitnych ludzi, których miał przyjemność i szczęście spotkać na swej drodze. Na swym żeglarskim szlaku.

Chcemy zatem zabrać Państwa w rejs na pokładzie s/y Sławiński, ku znanym i nieznanym wyspom Archipelagu Sław. Takie przeboje jak: Na całych jeziorach ty, Dookoła noc się stała, Gafy, Byle nie o miłości pozwolą nam nawigacyjnie pokonać trudne oceany, fascynujące prądy morskie, tajemnicze odpływy i przypływy, i bezpiecznie dotrzeć do gościnnego portu Teatru ROMA. 

Adam Sławiński – wybitny polski kompozytor, członek Związku Kompozytorów Polskich. W latach 60. był autorem muzyki telewizyjnych Listów Śpiewających Agnieszki Osieckiej, skąd pochodzi większość jego piosenek. Współpracował następnie także z Wojciechem Młynarskim i Jeremim Przyborą. Autor muzyki do ok. 40 filmów i seriali, w tym: Chłopi, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, Komediantka. Od lat 70. pisze utwory z zakresu nowej muzyki wykonywane na festiwalach i koncertach w kraju i zagranicą (Ballada dla sześciu perkusistów, Canto na orkiestrę smyczkową, Upamiętnienie do słów Wisławy Szymborskiej na mezzosopran, fortepian przestrojony i , Pulsar na perkusję i elektronikę, Intermezzo na kwartet smyczkowy).
Adam Sławiński jest Przewodniczącym Rady Fundacji Okularnicy.



Navigare necesse est – Każdy musi w swój rejs wyruszyć choć raz…

30 września 2013, godz. 19.00
Teatr Muzyczny Roma – Warszawa, ul. Nowogrodzka 49
Koncert w ramach Koncertu Galowego 16. Konkursu i Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej"

Występują:
Anna Sroka, Iwona Loranc, Kuba Badach

Zespół muzyczny w składzie:
Jakub Lubowicz – instrumenty klawiszowe, kier. muzyczne oraz aranżacje
Artur Gierczak – gitary
Marcin Murawski – kontrabas, gitara basowa
Fryderyk Młynarski – perkusja
Atom String Quartet

Reżyser: Jerzy Jan Połoński