60. rocznica Studenckiego Teatru Satyryków – 8.05.2014

60. rocznica Studenckiego Teatru Satyryków – 8.05.2014

W maju 2014 roku przypada 60. rocznica powstania Studenckiego Teatru Satyryków, który określany jest jako jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych II połowy XX wieku. By upamiętnić tę rocznicę Fundacja przygotowała specjalnie na tę okazję premierę koncertu piosenek STS. Koncert jest upamiętnieniem 60. rocznicy pierwszej premiery Studenckiego Teatru Satyryków, która miała miejsce 2 maja 1954 roku.

8 maja 2014 o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej i na antenie Polskiego Radia RDC odbędzie się koncert pt. "Piosenki Nieco Starszych Kolegów".

Występują:
Izabella Bukowska, Katarzyna Dąbrowska, Monika Dryl, Piotr Bajtlik, Tomasz Borkowski, Arkadiusz Brykalski

Reżyseria: Magdalena Smalara
Kierownictwo muzyczne: Urszula Borkowska


Słowo od reżysera koncertu: "Naszym celem jest przypomnienie dziś już niemożliwej do zrealizowania idei wspólnoty. Mam wrażenie, że część co wrażliwszych z mojego pokolenia zazdrości Steesowcom tamtych czasów, tego jakże konkretnego wroga, tej wspólnej biedy, tej odwagi i tego miejsca w historii. Z rozmów, które przeprowadziłam, z programów, książek i artykułów wyłania się obraz inicjatywy artystycznej, której siłą był ZESPÓŁ. Jak odtworzyć STS, choćby na chwilę, skoro tylu ich już patrzy na nas z tamtej strony lady?

Nie da się. Można jedynie, co z przyjemnością czynimy, wrócić do tamtych tekstów, do tych niezmiernie urokliwych piosenek, odkurzyć je nieco, otrzepać z pyłu historii, ubrać we współczesną muzyczną szatkę, skrojoną według dzisiejszej mody i podać gościom – uczestnikom tamtych wydarzeń, widzom z przypadku i nieprzypadku, oraz radiosłuchaczom.

Koncert zatytułowany jest "Piosenki Nieco Starszych Kolegów", znajdą się w nim szlagiery tamtych czasów ("Mówiłam żartem", "Mnie nie jest wszystko jedno") a także piosenki – niespodzianki i piosenki niesłusznie zapomniane i dawno nie wykonywane. Najlepsze z najlepszych piosenki Agnieszki Osieckiej, Jarosława Abramowa, Andrzeja Jareckiego, najbardziej twórczych, najsłynniejszych tekściarzy STSu. Gwarantem udanego wieczoru jest obsada koncertu, szalenie utalentowani, wielokrotnie nagradzani i doceniani artyści, którzy oprócz swoich niezwykłych umiejętności wokalnych włożą w to przedsięwzięcie także serce i energię."


Organizacja koncertu dofinansowana została przez miasto st. Warszawę.
Mecenasem koncertu jest Bank Millennium S.A.
Partnerami są Prószyński Media oraz Polskie Radio RDC.


Głównymi gośćmi na widowni w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej będą twórcy Studenckiego Teatru Satyryków, którym dedykujemy koncert. Po części koncertowej Teresa Drozda (dziennikarka Polskiego Radia) zaprosi STSowców do dyskusji o inicjatywie, którą tworzyli.

Koncert oraz spotkanie transmitowane będą na antenie Polskiego Radia RDC.
Słuchać będzie można również przez stronę: www.rdc.pl