MACIEJ MIECZNIKOWSKI – Czarodzieje – CD 2007

Polskie Radio S.A., 2007
Słowa: Agnieszka Osiecka
Muzyka: Andrzej Zieliński
Śpiewa: Maciej Miecznikowski

 

Wokalista odkrywa przed nami swoje całkowicie odmienne od zabawowego wizerunku oblicze. Nadal sięga do polskiej tradycji muzycznej, tym razem jednak nie kpi z niej, ale odnajduje nowe przestrzenie, sensy i znaczenia – odczytuje piosenki Osieckiej przez pryzmat XXI wieku.

„Ta płyta, to opowieść o tym co najważniejsze – poszukiwaniu tożsamości, urodzie życia, przemijaniu. A singiel – piosenka >>Śpiewam, bo muszę<< – mogłaby być moją artystyczną deklaracją – mówi Maciej Miecznikowski. Specyficzną narracją tej opowieści, współtworzącą niesamowity klimat albumu, są wmontowane autentyczne, ciepłe i mądre słowa Agnieszki Osieckiej. Kontrastują z nimi przejmujące, a przede wszystkim – dojrzałe i osobiste interpretacje Miecznikowskiego, a także wyraziste, przeszywające wolty muzyczne dokonywane przez towarzyszących mu artystów (w składzie m.in. wybitny saksofonista jazzowy Adam Wendt!)

Muzycy w dawnych utworach Poetki odnaleźli nie tylko świeże i aktualne treści, ale zrewolucjonizowali je też nowatorską, multistylistyczną oprawą formalną. Przestrzenne brzmienia, wzbogacona harmonia, loopy, ale oczywiście też żywe granie kolektywu „Czarodzieje” – jak o sobie żartobliwie mówią teraz twórcy projektu – sprawiły, że tak oczywiste dla wszystkich przeboje jak „Ballada wagonowa” Maryli Rodowicz, czy „W żółtych płomieniach liści” Skaldów i Alibabek, stały się de facto innymi, w pełni współczesnymi, wysmakowanymi piosenkami. „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” jest natomiast gratką nawet dla najbardziej ortodoksyjnych fanów klubowego grania.

Spis utworów:

1. Intro
2. Okrutna ochota
3. Słowo – Agnieszka Osiecka
4. Samotni mężczyźni
5. Słowo – Agnieszka Osiecka
6. Dobranoc panowie
7. Słowa – Agnieszka Osiecka
8. Nie całuj mnie pierwsza
9. Słowo – Agnieszka Osiecka
10. Czarodzieje
11. Słowo – Agnieszka Osiecka
12. Dojeżdżam
13. Słowo – Agnieszka Osiecka
14. Ballada wagonowa
15. Słowo – Agnieszka Osiecka
16. Śpiewam, bo muszę
17. Słowo – Agnieszka Osiecka
18. W żółtych płomieniach liści
19. Słowo – Agnieszka Osiecka
20. Nie ma szatana
21. Pożegnanie poetki
22. Słowo – Agnieszka Osiecka
23. Dziś prawdziwym Cyganów już nie ma