Film dokumentalny poświęcony Agnieszce Osieckiej
w kategorii Archiwum 2011

Prawdziwych i wciąż żywych historii napisanych przez Agnieszkę Osiecką. Jeśli jesteście współczesną parą „Kochanków z ulicy Kamiennej”, dawnym opozycjonistą, który w więziennej celi nucił piosenkę „Pijmy wino za kolegów”, Elżunią, która nie mogła poradzić sobie z rzeczywistością stanu wojennego i z miłością do tegoż opozycjonisty, zranioną „Małgośką” czy inną „Marzenką” – napisz do nas.
Nie tylko z niedokończonej młodości, stanów podgorączkowych, apetytu na czereśnie, hotelowych korytarzy, księżyca nad Sopotem i końcowych przystanków gdzie ranek ma zawsze szary smak zrodził się fenomen, o którym powiedziano i napisano już bardzo wiele.
Fenomen piosenek, które przetrwały próbę czasu, wierszy wciąż zachwycających i słów w magiczny sposób oddających koloryt i klimat dawnych lat.
Piosenki Agnieszki Osieckiej stały się elementem świadomości kilku pokoleń Polaków, poetyckie metafory i celne pointy z jej tekstów przeniknęły do codziennego języka, także dziś – często nieświadomie – „mówimy Osiecką.”
Osiecka powiedziała kiedyś: „Nawet gdybym umiała pisać lepiej, wolałabym pisać gorzej, aby się dostać bliżej do człowieka” – tym jednym zdaniem poetka zakreśliła swoisty program twórczy. Specjalistka od lirycznych wyznań przez całe dekady pozostała dla nas „zbiorowym uśmiechem i zbiorową łzą”.
Szukamy ludzi, którym piosenki Agnieszki Osieckiej pomogły w przełomowym momencie ich życia. O naszym projekcie powiedzcie swoim mamom i dziadkom, ślijcie listy, w których w kilku zdaniach opiszecie swoją historię. Razem udowodnimy, że słowa Agnieszki Osieckiej są wciąż żywe i aktualne.
Na wasze listy czekamy do 10 lutego 2011 roku,
pod adres: martyna.kaczanowska@okularnicy.org.pl
Więcej informacji na stronie: www.multioptyka.pl w zakładce produkcje
i na naszym facebooku: www.facebook.com/polioptyka