Sprawozdanie merytoryczne za 2010 rok

Sprawozdanie z działalności Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej za 2010 r.
 
Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej została zarejestrowana w KRS dnia 11.02.2002 roku pod numerem 0000090093. Fundacja posiada REGON 017484890 oraz nadany NIP 525-22-32-103.
Fundacją kierował Zarząd w składzie:
 • Agata Passent – Prezes
 • Jerzy Satanowski – członek Zarządu
 • Maciej Taborowski – członek Zarządu

W skład Rady Fundacji wchodzą: Jan Borkowski, Krystyna Janda, Maryla Rodowicz, Adam Sławiński i Magda Umer.

Fundacja nie zatrudnia pracowników etatowych, a Członkowie zarządu nie pobierają świadczeń pieniężnych.

W 2010 roku odbyły się dwa zebrania Zarządu i Rady Fundacji, z których protokóły są załączone.

Fundacja prowadziła w 2010 roku działalność zgodną ze swoim statutem w następujących obszarach:

 1. Pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego oraz Prezydenta Warszawy pani Hanny Gronkiewicz-Waltz zorganizowano Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej” w ramach którego odbyła się 13. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego „Pamiętajmy o Osieckiej”. Na Festiwal składały się:
  – Koncert Finałowy Konkursu w Studio Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej
  – Koncert pt: ”Soyka Osiecka znana i nieznana”
  – Koncert norwesko-polskiego zespołu Karuzela Group pt: ”Tuwim Osiecka Kaczmarski”
  – Koncert Galowy z udziałem laureatów i Gwiazdy – Katarzyny Dąbrowskiej.

  Na Festiwal uzyskaliśmy jedną dotację ze środków publicznych: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wys. 90 000 zł. oraz sponsoring kampanii reklamowej Festiwalu od firmy Hestia oraz Banku Millennium w wysokości 45 000 zł.

  == Konkurs na interpretację piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej był otwarty dla piosenkarzy amatorów i zawodowców: aktorów i aranżerów. W czerwcowych eliminacjach przesłuchano w tym roku w ciągu trzech dni 160 uczestników. W skład Jury weszli: Jan Borkowski, Magdalena Smalara, Agata Passent, Jerzy Satanowski (przewodniczący), Adam Sławiński
  Konkursowi patronowali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydent m.st. Warszawy.
  == We współpracy z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej przeprowadzone zostały w sierpniu 2010 r. w Sopocie tygodniowe warsztaty wokalne dla finalistów Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” pod kierunkiem Magdy Smalary i Jerzego Satanowskiego. Odbyło się 10 koncertów dla publiczności. Uczestnikom konkursu akompaniował zespół „Kameleon” Hadriana Tabęckiego.

  == W Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zorganizowano 2 października 2010 r. koncert finałowy Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, podczas którego rozstrzygnięto konkurs.
  5-osobowe Jury finałowego etapu Konkursu w składzie: Magda Umer, Włodzimierz Pawlik, Maciej Englert, Marek Niedźwiecki, Stanisław Soyka po wysłuchaniu 11 wykonawców postanowiło przyznać:
  • I nagroda (10.000,- zł) – Joanna Kaczmarek
  • II nagroda (5.000,- zł) – Justyna Panfilewicz
  • III nagroda (3.000,- zł) – Karolina Słyk
  • Nagrodę Burmistrza Pragi Południe w postaci odtwarzacza mp3 otrzymała Agata Rożankowska

  == 4 października 2010 r. w Och-Teatrze odbył się Koncert Galowy z piosenkami Agnieszki Osieckiej. W koncercie udział wzięli laureaci konkursu. W części II Koncertu Galowego odbył się koncert Katarzyny Dąbrowskiej z kwartetem Jana Smoczyńskiego. Wokalistka wykonała 12 utworów do słów A. Osieckiej w nowych aranżacjach zespołu.
  Patronką honorową koncertu galowego była Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska.
 2. Cały 2010 r trwały prace przy tworzeniu Publicznego Cyfrowego Archiwum Agnieszki Osieckiej w celu digitalizacji zbiorów. Na podstawie umowy podpisanej z MKIDN nad Archiwum pracował zespół czteroosobowy pod kierunkiem Magdaleny Nosal. Archiwum zostało uporządkowane, skatalogowane, wykonano kilkadziesiąt tysięcy skanów wprowadzonych już na stronę internetową www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl Archiwum jest cały czas uzupełniane o nowe materiały w miarę postępów skanowania.
 3. Fundacja ufundowała nagrody (Śpiewniki) w odbywającym się dorocznie we wrześniu konkursie na wykonanie piosenek Agnieszki Osieckiej w Zespole Szkół nr 37 im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
 4. W październiku 2010 r. przedstawiciele Fundacji brali udział w uroczystościach żałobnych związanych ze śmiercią Eugeniusza Śniegowskiego dyrektora 37 Zespołu Szkół Łączności im. A. Osieckiej w Warszawie.
 5. Fundacja ufundowała także nagrody (Śpiewniki) w odbywającym się dorocznie konkursie na wykonanie piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany” w Niemodlinie.
 6. Fundacja ufundowała nagrodę w postaci 2 egzemplarzy X tomu Śpiewnika laureatek Festiwalu Ballady Filmowej w Toruniu.
 7. W ramach wydawania w Wydawnictwie Prószyński i S-ka książek Agnieszki Osieckiej z materiałów archiwalnych znajdujących się w Fundacji ukazało się przygotowane przez Fundację książki – „Biała Bluzka — Najpiękniejsze opowiadania” oraz „Czytadła — Gawędy o lekturach”.
 8. W wydawnictwie Nasza Księgarnia ukazała się przygotowane przez Fundację książka „Agnieszka Osiecka – dzieciom”.
 9. Fundacja Okularnicy jako główna organizacja prowadząca uzyskała w 2009 dotację w wysokości 919 000, 000 PLN na realizację polsko-norweskiego projekt „Aspiryna Blues” w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej. Realizacja projektu rozpoczęła się jednak dopiero 2010 roku. Szefem artystycznym i pomysłodawcą projektu jest Norweg Jorn Simen Overli. Fundacja cały 2010r. koordynowała produkcję muzyczną, trasę koncertową (16 miast), sprawy finansowe, transportowe, personalne, graficzne oraz promocję projektu. Fundacja znalazła odpowiednie firmy: Subitoadvising oraz Fundację Arte Duct do współprodukcji zadania. Otwarto i uaktualnia się stronę internetową www.karuzelagroup.com oraz Facebookowy profil.
 10. Fundacja unowocześniła obsługę bazy danych adresowych we współpracy z wiodącą firmą marketingu bezpośredniego Schober. Baza danych Fundacji jest regularnie uaktualniana.
 11. Fundacja podpisała umowę darowizny z firmą Universal zapewniającą 2% dochodu ze sprzedaży płyty „Soyka – Osiecka znana i nieznana – tylko brać”.
 12. Fundacja wygrała konkurs ofert na obsługę artystyczną noworocznej Gali Buisness Centre Club Polska. Gala odbędzie się w styczniu 2011.
 13. Fundacja wylicencjonowała kilkanaście fotografii archiwalnych na potrzeby firmy Agora, wydawcy książki Magdy Umer „Listy na wyczerpanym papierze.”
 14. Fundacja pomogła w tworzeniu audycji „Weekend z Agnieszką Osiecką” w Radiu ZET.
 15. 8 października 2010 Prezes Fundacji obecna była na otwarciu nowej placówki szkolnej im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie.
 16. Fundacja prowadziła sprzedaż Śpiewnika i książek w sklepiku internetowym.
 17. Fundacja pozyskała wsparcie Gminy Zakopane w wysokości 10.000 zł na dofinansowanie odbywającego się w październiku w Zakopanem „Jazz Camping Kalatówki 2010”.
 18. Fundacja otrzymała darowiznę w wysokości 5000 zł od Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych na koszta związane z przygotowaniem I tomu Dzienników Agnieszki Osieckiej.
 19. Jako Organizacja Pożytku Publicznego Fundacja pozyskała wpłaty 1% podatku w wysokości 140280,- zł
 20. Siłami Fundacji na bieżąco uzupełniano i redagowano oficjalne strony internetowe Fundacji www.okularnicy.org.pl. Otwarto również profil na Facebooku. Redakcją i kontaktami z administratorami zajmowała się Martyna Kaczanowska.
 21. Fundacja pozyskała statuetkę w formie Autografu A. Osieckiej na nagrodę dla zwycięzcy Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej. Drugą statuetkę – za zasługi dla Fundacji otrzymał Jan Borkowski.
 22. Biuro Fundacji prowadzone jest przez Martę Dobromirską-Passent, której pomagały Magdalena Nosal, która zajmuje się wdrażaniem projektu Archiwum na podstawie umów o dzieło, oraz Agata Passent na zasadzie wolontariatu.
 23. Od strony prawnej opiekował się Fundacją na zasadzie wolontariatu mecenas Maciej Taborowski, członek Zarządu Fundacji.
 24. Obsługę księgową prowadziło Biuro Rachunkowe „Debet Sp. z o.o.”.

Prezes Zarządu
Agata Passent