Sprawozdanie merytoryczne za 2013 rok

Sprawozdanie z działalności Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej za rok 2013

 

  Sprawozdanie finansowe 2013

Fundacja Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej
zarejestrowana w KRS dnia 11.02.2002 r. – KRS nr 0000090093.
REGON 017484890, NIP 525-22-32-103.

Zarząd Fundacji:
Agata Passent – prezes Zarządu
Teresa Drozda – członek Zarządu
Maciej Taborowski – członek Zarządu

Rada Fundacji:
Jan Narkiewicz-Jodko (Jan Borkowski) – członek Rady,
Krystyna Janda – członek Rady,
Maria Rodowicz – członek Rady,
Jerzy Satanowski – członek Rady,
Adam Sławiński – przewodniczący Rady,
Małgorzata Umer-Przeradzka – członek Rady.

Posiedzenie Rady i Zarządu odbyło się w dniu 29 czerwca 2013

Fundacja prowadziła w 2013 roku działalność zgodną ze swoim statutem w następujących obszarach:

1.
16. Konkurs i Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej” odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego.
Organizacja wydarzenia sfinansowana została dzięki środkom pozyskanym z:
dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (200 000,00 pln),
sponsorom: PGE Polska Grupa Energetyczna, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Bank Millennium oraz Narodowy Bank Polski.

Program Festiwalu 2013:
a) 24 maja 2013 r. „Śpiewanki Osieckowe” – koncert piosenek Agnieszki Osieckiej połączony ze wspólnym śpiewaniem przez Warszawiaków pod kierunkiem młodych wokalistów – laureatów konkursu (Magdalena Smalara, Monika Węgiel, Tomasz Kowalski) i zespołu Jacka Zawady.
Partner: Muzeum Powstania Warszawskiego
Miejsce: Muszla koncertowa w Parku Skaryszewskim
Wstęp bezpłatny

b) 4, 11, 18 lipca 2013 r. Cykl  koncertów „Osiecka na Bemowie”. Wystąpili: Stanisław Soyka (4.07.13), Marcin Januszkiewicz (11.07.13), Monika Dryl (18.07.13).
Partner: Urząd Dzielnicy Bemowo
Miejsce: Amfiteatr w Parku Górczewska
Wstęp bezpłatny

c) 23 września 2013 r. Koncert „Nowa energia w piosence”  – Tomasz Steńczyk – laureat III nagrody 14. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”.
Miejsce: Nova Scena Teatru Muzycznego Roma
Partner: PGE Polska Grupa Energetyczna

d) 16. Konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej” na interpretację piosenek autorstwa Agnieszki Osieckiej był otwarty dla piosenkarzy amatorów i zawodowców: aktorów i aranżerów. Konkurs składa się z trzech etapów:

10 – 12 czerwca 2013 – I etap – przesłuchania konkursowe. Jury w składzie: Agata Passent, Magdalena Smalara, Jan Borkowski, Jacek Kita, Adam Sławiński oraz Jerzy Satanowski – Dyrektor Artystyczny Konkursu przesłuchali 210 podmiotów wykonawczych. Do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 uczestników, a do III etapu dodatkowo 1 podmiot wykonawczy.
Partner: Program 3 Polskiego Radia
Miejsce: Studio Muzyczne Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej
7 – 11 sierpnia 2013 – II etap – 8 koncertów 10 uczestników z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Jacka Kity
Partner: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
Miejsce: Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie
12 sierpnia 2013 – II etap – koncert 10 uczestników z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Jacka Kity
Partner: Agencja Upowszechniania Kultury w Ostródzie
Miejsce: Amfiteatr w Ostródzie
27 września 2013 – III etap – koncert 10 finalistów z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Jacka Kity
Partner: Teatr Nowy w Poznaniu
Miejsce: Teatr Nowy w Poznaniu
29 września 2013 – III etap – koncert 11 finalistów z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Jacka Kity
Partner: Muzeum Powstania Warszawskiego
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp bezpłatny
30 września 2013 – III etap – Transmisja na antenie Programu 3. Koncert finałowy z udziałem jury: Wojciech Mann, Maja Kleszcz, Wojciech Kępczyński, Ewa Kornecka, Zbigniew Zamachowski. Jury przyznało następujące nagrody:
I nagroda  (10.000,- zł) – Paweł Ruszkowski
II nagroda  (5.000,- zł) – Julia Rybakowska
III nagroda (3.000,- zł) – zespół Nieczuli Gentelmani
Nagrodę specjalną ufundowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otrzymała Karolina Czarnecka.
Nagrodę publiczności otrzymała Julia Rybakowska.
Partner: Program 3 Polskiego Radia
Miejsce: Studio Muzyczne Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej

 

1 października 2013 – III etap – Koncert galowy pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W pierwszej części Gali wystąpili finaliści Konkursu oraz nastąpiło ogłoszenie werdyktu jury. W części drugiej odbyła się premiera koncertu pt. „Archipelag Sław” w reżyserii Jana Jerzego Połońskiego z udziałem Iwony Loranc, Anny Sroki i Jakuba Badacha, którym akompaniował zespół muzyczny pod kierownictwem Jakuba Lubowicza.
Miejsce: Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

2.
Fundacja pozyskała dotację z Narodowego Centrum Kultury (100 000,00 pln). Dotacja przeznaczona została na promocję Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, na którą składały się:

a) rejestracja Koncertu Galowego 16. Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” zrealizowana przez TVP Kultura. Premiera emisji Koncertu na antenie TVP Kultura obyła się w
I część z udziałem finalistów Konkursu – 7 października 2012, godz. 17.45
II część koncert „Archipelag Sław” – 2 listopada 2012, godz. 15.05
b) opracowanie i wydanie broszury poświęconej Konkursowi oraz płyty CD z najlepszymi wykonaniami piosenek Agnieszki Osieckiej w interpretacjach finalistów Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Broszura i płyta CD została rozesłana do stacji radiowych (publicznych, prywatnych, lokalnych, ogólnopolskich, internetowych) na terenie całego kraju.

3.
Podczas finału 16. Konkursu miała miejsce premiera płyty pt. „Pamiętajmy o Osieckiej. Najlepsze wykonania z konkursów 2009-2012”. Płyta wydana została w celu wspierania laureatów Konkursów „Pamiętajmy o Osieckiej”. Na płycie znajduje się osiemnaście interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej z Konkursów z lat 2009 – 2012. Wyboru utworów dokonali: Agata Passent, Teresa Drozda i Jerzy Satanowski.
Wydawca: Agencja Artystyczna MTJ

4.
W ramach publikowania we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka książek z twórczością Agnieszki Osieckiej z materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwum Fundacji ukazały się przygotowane przez Fundację książki: „Filmidła. Gawędy o filmach” (wiosna 2013) oraz „Dzienniki 1945 – 1950” (jesień 2013). Współpracą z wydawnictwami zajmuje się Pani Marta Dobromirska-Passent.

5.
8 czerwca 2013 podczas Święta Saskiej Kępy Fundacja zorganizowała wystawę pt. „Agnieszka Osiecka lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego” w pomieszczeniach dawnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej Curie na Saskiej Kępie, którą ukończyła Poetka. Organizacją wystawy zajmowała się Pani Bożenna Ulatowska.

6.
9 czerwca 2013 podczas IX Festiwalu Otwarte Ogrody w Podkowie Leśnej Fundacja zorganizowała Koncert „Ja z podróży – Popołudnie z Agnieszką” w wykonaniu Magdaleny Smalary.

7.
W czerwcu 2013 ukazała się płyta pt. „Nie jesteś sama”, na której zawarte zostało nagranie spektaklu przygotowanego na Koncert Galowy 15. „Pamiętajmy o Osieckiej”, zarejestrowany w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej. Nagranie z udziałem Stanisławy Celińskiej, Krystyny Tkacz, Artura Barcisia i zespołu muzycznego pod kierownictwem Wojciecha Borkowskiego odbyło się w marcu 2013 roku. Wydawcą płyty jest Polskie Radio S.A.

8.
25 września 2013 w warszawskim Teatrze Polonia odbyła się konferencja poświęcona Dziennikom Agnieszki Osieckiej – Dzienniki 1945 – 1950, w której udział wzięli Karolina Felberg, Agata Passent oraz Andrzej Zieniewicz. Fundacja pomogła w zorganizowaniu konferencji.

9.
4 października 2013 w Muzeum Plakatu w Wilanowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Filmowo mi… Polskie plakaty filmowe z lat 1945 – 1969”. Wystawie towarzyszyły nieznane recenzje filmowe autorstwa Agnieszki Osieckiej, do kilkudziesięciu filmów anonsowanych za pomocą plakatów. Fundacja była partnerem wystawy, która promowała książkę pt. „Filmidła. Gawędy o filmach”.

10.
7 października 2013 – 77. rocznica urodzin Agnieszki Osieckiej została upamiętniona inicjatywą pt. „77x Osiecka”. W ramach projektu znani artyści zinterpretowali na nowo wiersze Poetki, które zostały zarejestrowane. W rocznicę urodzin odbył się slam poetycki w Warszawie (Kino Atlantic) i Opolu (Uniwersytet Opolski), w którym łącznie udział wzięło 47 aktorów. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa 100 zdjęć portretowych aktorów, których interpretacje zarejestrowano oraz folder. Każde zdjęcie uzupełnia odręcznie napisany cytat z recytowanego wiersza i autograf. Organizacją wydarzenia ze strony Fundacji zajmowała się Pani Bożenna Ulatowska.
Partnerzy: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Audio Cast, Kino Atlantic, Entropia Słowa
Wstęp bezpłatny

11.
5 listopada 2013 odbyło się spotkanie pt. „Pióro i Kamera. Pokaz filmów Agnieszki Osieckiej” – pokaz sześciu etiud wyreżyserowanych przez Agnieszkę Osiecką oraz spotkanie z gośćmi: Tomasz Raczek i Janusz Majewski.
Partner: Muzeum Plakatu w Wilanowie
Miejsce: Muzeum Plakatu w Wilanowie
Wstęp bezpłatny

12.
25 listopada 2013 odbyło się spotkanie pt. „77 urodziny Agnieszki Osieckiej na Saskiej Kępie” – Agata Passent i Karolina Felberg w rozmowie o „Dziennikach” Agnieszki Osieckiej oraz czytanie wierszy Poetki. Piosenki Agnieszki Osieckiej zaśpiewały laureatki Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”. Organizacją wydarzenia ze strony Fundacji zajmowała się Pani Bożenna Ulatowska.
Partnerzy: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Audio Cast, Kino Atlantic, Entropia Słowa, Klub Kultury Saska Kępa
Miejsce: Klub Kultury Saska Kępa
Wstęp bezpłatny

13.
5 grudnia 2013 Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie monety z wizerunkiem Agnieszki Osieckiej o nominałach 10 zł i monetę 2 zł w serii „Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej”. Fundacja Okularnicy brała czynny udział w przygotowaniach oraz w promocji wydarzenia. Pracami nad monetą zajmowała się Pani Bożenna Ulatowska.

14.
16 grudnia 2013 w ramach promocji monety Narodowy Bank Polski zorganizował dwa spektakle „Listy na wyczerpanym papierze” w Teatrze Polskim w Warszawie. Fundacja na to wydarzenie wypożyczyła wystawę pt. „Agnieszka Osiecka lata 60. w obiektywie Jana Borkowskiego”, która prezentowana była w foyer Teatru.

15.
W ramach nagród dla młodzieży ufundowano tomy Wielkiego Śpiewnika Agnieszki Osieckiej oraz płyty „Pamiętajmy o Osieckiej. Najlepsze wykonania konkursów 2002 – 2008” na następujące konkursy:

7. Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski Poezji Agnieszki Osieckiej w Bydgoszczy zorganizowany przez Zespół Szkół nr 12 w Bydgoszczy (marzec 2013),
3. Przegląd Twórczości Poetów Piosenki w Lipnie organizowany przez Stowarzyszenie Nuta i Pióro (marzec 2013),
2. Powiatowy Konkurs Recytatorski i Wokalny poświęcony Twórczości Agnieszki Osieckiej w Kruszwicy organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy (kwiecień 2013),
9. Ogólnopolski Konkurs na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej „Oceany” w Niemodlinie zorganizowany przez Ośrodek Kultury w Niemodlinie (maj 2013),
6. Przegląd Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej „Taką nas ścieżką poprowadź” w Warszawie organizowany przez Zespół Szkół Nr 37 im. Agnieszki Osieckiej i Klub Kultury Saska Kępa (październik 2013).

16.
Fundacja pomagała Bibliotece Narodowej w porządkowaniu negatywów Agnieszki Osieckiej. Pracami kierowała Pani Magdalena Nosal.

17.
Fundacja pomogła znanemu scenarzyście Januszowi Margańskiemu w pracy nad planowanym filmem poświęconym Agnieszce Osieckiej udzielając konsultacji i podając cenne kontakty

18.
Od strony prawnej działalnością Fundacji opiekował się na zasadzie wolontariatu mecenas Maciej Taborowski, członek Zarządu Fundacji.

19.
Obsługę księgową Fundacji prowadziła Joanna Drozdowska – Usługi Księgowe Drozd.

20.
Fundacja nie zatrudnia pracowników etatowych, a Członkowie zarządu nie pobierają świadczeń pieniężnych.

21.
Fundacja prowadziła działalność gospodarczą – sprzedaż książek i nut (Wielki Śpiewnik Agnieszki Osieckiej) w ramach sklepu internetowego oraz przy organizowanych koncertach.

22.
Fundacja jako Organizacja Pożytku Publicznego pozyskała wpłaty 1% podatku w wysokości 12 285,75 pln.

23.
Środki pieniężne Fundacji ulokowane są na rachunku bankowym w Banku Zachodnim WBK S.A. o numerze: 61 1090 1030 0000 0001 1454 7374