Jubileusz Teatru Atelier w Sopocie

Jubileusz Teatru Atelier w Sopocie

Teatr Atelier, założony w 1989 r. przez Andre Ochodlo, artystę, reżysera i scenografa od początku przyciągał artystów związanych z piosenką aktorską i szybko stał się miejscem, gdzie można usłyszeć znakomite recitale i spektakle muzyczne. Występują tu m. in. Krystyna Janda, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica, Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Hanna Banaszak, Mieczysław Czyżykiewicz… Reżyserują m. in. Jerzy Satanowski, Andre Ochodlo, Zygmunt Konieczny. Teatr Atelier rozbrzmiewa również utworami wykonywanymi w jidysz, zwłaszcza podczas organizowanych tu Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską.

Agnieszka Osiecka związała się z Teatrem Atelier w Sopocie, poświęcając wiele uwagi i energii jego działalności. Pisała, współtworzyła, była dobrym duchem i inspiracją. O Teatrze Atelier pisała m. in tak:  

„Dzięki André Hübnerowi – Ochodlo i młodym kolegom, podskoczyłam wyżej ponad Okularników, czy Niech żyje bal. Weszłam w jakiś sen, surrealizm… Bardzo się cieszę, że współpracuję z tym teatrem (…) Piosenkami do spektaklu "Apetyt na śmierć" wzniosłam się ponad wszystko, co w życiu zrobiłam.” Głos Wybrzeża, 23-25.08.1996

W Teatrze Atelier odbywa się także II etap Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, podczas którego laureaci biorą udział w warsztatach wokalnych pod okiem (i uchem) Magdy Smalary i Jerzego Satanowskiego. Przez kilka dni koncertują wieczorami przed sopocką publicznością. Występują też przed Jury, które nagradza wyróżniające się osoby. W tym roku laureatów konkursu można usłyszeć w Teatrze Atelier a dn. 6-9 sierpnia w godz. 18.00 i 20.00 . Bilety można nabyć na www.teatratelier.sopot.pl

Z okazji Jubileuszu 25 – lecia Teatru Atelier na scenie na plaży odbędzie się wyjątkowy koncert, którego gośćmi będą: Magda Umer, Krystyna Janda i Evgen Malinovskiy. Obie artystki przez całe życie były blisko związane z Agnieszką Osiecką i jej twórczością. Evgen Malinovsky z kolei śpiewa utwory Bułata Okudżawy, spośród których wiele przetłumaczyła Agnieszka Osiecka.

Gala 25- lecia Teatru Atelier, 10 sierpnia 2014 r. , godz. 19.30

Wstęp wolny. Wstęp do strefy zarezerwowanej za okazaniem zaproszenia.

Relacja z Jubileuszu – fot. Jan Juchniewicz