Marcin Januszkiewicz jako Zbyszko Dulski

Marcin Januszkiewicz jako Zbyszko Dulski

Od 24 listopada 2011r. do repertuaru Teatru Współczesnego w Warszawie wchodzi spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej pt. "Moralność Pani Dulskiej". Fundacja szczególnie poleca ten spektakl ponieważ występuje w nim laureat I nagrody 14. Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" – Marcin Januszkiewicz.

"Moralność pani Dulskiej" obrosła w stereotypy i ogólniki, rodem z lekturowych opracowań. Jest interpretowana z klucza, schematycznie i powierzchownie – oto kołtun nad kołtuny, królowa polskiego mieszczaństwa, hipokryzji i umysłowej ciasnoty, z panem Bogiem na sztandarze i wyświechtanymi hasłami na ustach.
Jest jakaś straszna Ona i jesteśmy my, którzy z lekkim obrzydzeniem, pogardą i niekłamaną wyższością pokazujemy ją palcem. My niekołtuni, niemieszczanie, my ludzie wolni duchem, światli, mądrzy, myślący otwarcie, nieschematycznie i bez uprzedzeń. Gdzie my, gdzie Ona. Ot "dulszczyzna" – prychamy z politowaniem.
A jednak sama Zapolska, opowiadając tę prostą domową historię, zdaje się nie być tak jednoznaczna w sądach. Podtytuł "tragifarsa kołtuńska" jest przewrotny. Każe zastanowić się przez chwilę, ile Dulskiej jest w każdym z nas. Czy najbardziej nie tępimy u innych tego, czego nie chcemy widzieć w sobie.
/Agnieszka Glińska/Występują:
Pani Dulska – Monika Krzywkowska
Pan Dulski – Wojciech Żołądkowicz
Zbyszko Dulski – Marcin Januszkiewicz
Hesia Dulska – Monika Pikuła
Mela Dulska – Marta Juras
 Julasiewiczowa z Dulskich – Weronika Nockowska
Lokatorka – Monika Kwiatkowska
Hanka – Natalia Rybicka
Tadrachowa – Agnieszka Pilaszewska


Reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Muzyka: Jan Duszyński
Choreografia: Weronika Pelczyńska
Reżyseria świateł: Magda Górfińska

Teatr Współczesny – Warszawa, ul. Mokotowska 13
24, 25, 26, 27 listopada 2011, godz. 19.00