Nie żyje Przemysław Gintrowski

Nie żyje Przemysław Gintrowski

20 października 2012r. w Warszawie w wieku 61 lat zmarł Przemysław Gintrowski – kompozytor piosenek, muzyki filmowej i teatralnej. W liceum założył swój pierwszy zespół rockowy. Jako kompozytor piosenek debiutował w klubie studenckim "Sigma" tworząc muzykę do wierszy Krzysztofa Marii Sieniawskiego. W połowie lat 70. poznał Jacka Kaczmarskiego. Pierwszy wspólny program nazwali "Mury", następny "Obława". Z pianistą Zbigniewem Łapińskim tworzyli popularny w kręgach młodej opozycji tercet bardów. Występowali na festiwalach we Wrocławiu i Opolu. Stan wojenny sprawił, że nie mogli występować publicznie: kontynuowali występy w kościołach i prywatnych mieszkaniach.

W połowie lat 80. Przemysław Gintrowski przestał koncertować i zajął się komponowaniem muzyki filmowej m.in. do obrazów "Matka królów" (reż. Janusz Zaorski), "Ostatni port" (reż. Waldemar Krzystek), "Tato" (reż. Maciej Ślesicki) i wielu innych. Tworzył muzykę do spektakli teatralnych, w tym dla Teatru Atelier w Sopocie.

Do najbardziej znanych piosenek, które stworzył wspólnie z Agnieszką Osiecką należą: Na zakręcie, Czarne perfumy oraz Wybacz mamasza.