Oceany 2012 w Niemodlinie – relacja i zdjęcia
Natalia Kryjom: Oceany po raz ósmy: "I tylko taką mnie ścieżką poprowadź, gdzie śmieją się śmiechy w ciemności, gdzie muzyka gra, muzyka gra…"
W dniu 17 maja 2012r. w Ośrodku Kultury w Niemodlinie odbyła się ósma edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej OCEANY.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją Konkursu „Oceany” objęli: Marszałek Województwa Opolskiego – Józef Sebesta, Starosta Powiatu Opolskiego – Henryk Lakwa, Burmistrz Niemodlina – Mirosław Stankiewicz oraz Prezes Fundacji im. Agnieszki Osieckiej Okularnicy – Agata Passent.
Do przesłuchań konkursowych zgodnie z regulaminem zostało zakwalifikowanych 60 osób, natomiast w dniu konkursu dotarło do Niemodlina 44 uczestników, m.in. ze Szczecina, Suwałk, Torunia, Konina, Wrocławia, Katowic. Dość licznie reprezentowana była Opolszczyzna. Młodzi wokaliści prezentowali własne interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej. Śpiewającą młodzież oceniało jury w składzie: Przewodnicząca – Anna Panas – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która debiutowała na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Aleksandra Cwen – jedna z najzdolniejszych aktorek Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, charakteryzująca się wielką wrażliwością sceniczną i odwagą, Ludmiła Wocial-Zawadzka – nauczyciel śpiewu, wykładowca, muzyk oraz dyrygent, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz Podyplomowego Studium Emisji Głosu w Bydgoszczy oraz Pamela Kłoczko – ubiegłoroczna zdobywczyni Grand Prix „Oceany 2011” nagrodzona za wykonanie utworu pt. „Dobranoc Panowie”.
Po przesłuchaniach konkursowych jury udało się na narady. Decyzja nie należała do najłatwiejszych. „Jeszcze nigdy w historii konkursu „Oceany” nie zdarzyła się taka sytuacja, aby obrady jury były tak burzliwe i trwały ponad półtorej godziny!”. Wybór był bardzo trudny – powiedziała dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie – Katarzyna Paszula-Gryf. Wyczekiwany przez wszystkich moment werdyktu wyłonił dziesięciu laureatów.
Nagrodę Grand Prix za warunki wokalne oraz osobowość sceniczną otrzymała Sybilla Sobczyk, która wykonała piosenkę „Kobiety, których nie ma” i reprezentowała Autorskie Liceum we Wrocławiu.
W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce przyznano wychowance Ośrodka Kultury w Niemodlinie Aleksandrze Kalecie, która własną interpretacją piosenki „Świat Ordonki” zachwyciła jury niezwykłą wrażliwością muzyczną i dojrzałością. Miesiąc temu spotkałam się z Sybillą w Sobczyk na Przeglądzie Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” we Wrocławiu. Tam zdobyłam Grand Prix, a Sybilla pierwsze miejsce. Dzisiaj jest odwrotnie. Nie czuję zawodu, ponieważ pierwsze miejsce ma swoje plusy – dzięki temu będę mogła wystąpić w przyszłorocznej edycji konkursu „Oceany” – zapewniała zadowolona z werdyktu nasza reprezentantka – Aleksandra Kaleta. Drugie miejsce zdobyła Emilia Hamerlik ze Studia Piosenki „Fart” w Bielawie za wykonanie piosenki „Dobranoc panowie”, natomiast miejsce trzecie wyśpiewała Aleksandra Pełszyńska za ze Studia Piosenki „Beciaki” w Suwałkach za interpretację piosenki „Tango Tandresse”.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano dwie nagrody ex equo – trzeciego miejsca. Zdobyli je: Grzegorz Cieciński z Wrocławia, niewidomy wokalista, który wzruszył jury wykonaniem piosenki „Diabły w deszczu” oraz Ola Gurdziel z XII Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie za wykonanie piosenki „Na brzozowej korze”. Laureatką drugiego miejsca została wychowanka Ośrodka Kultury w Niemodlinie Magdalena Mrożek. Zaprezentowała na scenie piosenkę pt. „Śliczna higieniczna”, a poza świetnymi warunkami wokalnymi pokazała zdolności aktorskie, którymi wzbogaciła swoją interpretację wykonywanego utworu. Miejsce pierwsze przyznano Angelice Gil z Diecezjalnego Liceum Humanistycznego w Nysie za wykonanie piosenki „Nie wstanie dzień”. W gronie Laureatów znalazły się również dwie wyróżnione osoby: Dorota Zysiak – reprezentantka Ośrodka Kultury w Niemodlinie, nagrodzona za interpretację piosenki „Konie” oraz Patrycja Brzezińska z Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu za wykonanie utworu „Muszę coś zrobić z włosami”.
W drugiej części koncertu wystąpił, oczekiwany przez wypełnioną po brzegi sali widowiskowej, publiczność – Ryszard Rynkowski. Wokalista zaprezentował na scenie wiele swoich najsłynniejszych kompozycji. Pojawiły się takie hity jak: „Szczęśliwej drogi już czas”, którą zadedykował wszystkim młodym ludziom kochającym muzykę i piękne słowo, „Dary Losu”, „Dziewczyny lubią brąz”, „Za młodzi, za starzy” czy „Zwierzenia Ryśka” znane pod tytułem „Jedzie pociąg”. Artysta pomimo problemów zdrowotnych rozgrzał niemodlińską publiczność i rozbawił ją swoją zabawną konferansjerką. Jedną ze swoich piosenek zadedykował wszystkim wielkim nieżyjącym już polskim artystom. Wykonując przejmujący utwór pt. „Wyspa” oddał hołd Agnieszce Osieckiej – stojąc i wpatrując się w portret poetki. W tym samym momencie każdy z obecnych na sali widzów zatrzymał na chwilę swoje spojrzenie w tym jednym punkcie i wspomniał w myślach jedną z najzdolniejszych polskich pisarek. Była to najbardziej podniosła chwila recitalu Ryszarda Rynkowskiego, a niejednemu zakręciła się łza w oku. Na zakończenie swojego występu artysta zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania, a tuż po koncercie spotkał się z fanami w foyer Ośrodka Kultury, gdzie chętnie rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
Zarówno przesłuchania konkursowe oraz Koncert Laureatów VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej zapisały się w pamięci uczestników jako dzień pełen muzycznych wrażeń. Był to czas przepełniony wspaniałym słowem Patronki konkursu, wciąż żywej w piosenkach – Agnieszki Osieckiej.
Natalia Kryjom
relacja ukazała się na stronie: Ośrodek Kultury w Niemodlinie