Osiecka na Brooklynie

Osiecka na Brooklynie

Aktorzy Anna Rak i Maksymilian Kubiś wcieli się w role Agnieszki i Jeremiego w spektaklu „Historia Dwóch Poetów” w reżyserii Ewy Szewczyk. Spektakl miał swoją premierę w lipcu w Jalopy Theatre na Brooklynie. To adaptacja recitalu autorstwa Adrianny Kućmierz „Osiecka – Przybora. Korespondencje”.

Recital Adrianny Kućmierz powstał na podstawie książki „Listy na wyczerpanym papierze”, zawierającej pochodzące z lat 1964 -1966 listy poetki, pisarki i reżyserki Agnieszki Osieckiej oraz współtwórcy Kabaretu Starszych Panów Jeremiego Przybory. Spektakl zbudowano w oparciu o listy przeplatane wykonywanymi także w oryginale piosenkami i wierszami. Towarzyszą im napisy z tłumaczeniem na język angielski. Pośród prezentowanych utworów są m.in. „Kiedy mnie już nie będzie” i „Wariatka” z muzyką Seweryna Krajewskiego, „Bo we mnie jest seks” oraz „Ja pana z sobą zabiorę”, do których muzykę napisał Jerzy Wasowski.
„Historia dwóch poetów” oprócz poetyckiego charakteru zawiera również elementy musicalowe oraz aktorskie. Ruch, gestykulacja i choreografia obecna w spektaklu zbliża go do teatru eksperymentalnego, okraszonego również teatrem maskowym, komedią dell’arte, tańcem teatralnym oraz techniką Meisnera.

 

Anna Rak ( Agnieszka)

Anna Rak jest krakowską aktorką mieszkającą obecnie na Brooklynie. Anna rozpoczęła swoją przygodę teatralnąa na warsztatach aktorskich u Doroty Zięciowskiej i Zbigniewa W.Kalety w Krakowie w 2007. W czerwcu 2016 dołączyła do absolwentów Studia Aktorskiego Stella Adler w Nowym Jorku. Ukończyła ona także studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz posiada dyplom Event Management z University of London. Anna jest pasjonatka teatru alternatywnego, którego smak poznała poprzez współprace z Bartłomiejem Piotrowskim nad spektaklem ‘Układanka’ w Teatrze Solvay już w 2007. W Nowym Jorku Anna ma na swoim koncie kilka produkcji do których można zaliczyć: główną rolę w Off Broadwayowskiej produkcji ‘Antygony’ Sofoklesa w reżyserii Leonidasa Leozidisa w Theatre Row; tytułową rolę w spektaklu ‘Pchła Szachrajka’ w reżyserii Izabelli Laskowskiej ( Polski Instytut Teatralny w Nowym Jorku); role Stephanie, główną bohaterkę w sztuce ‘Ready’ wystawiona podczas The Thalia Festival w Nowym Jorku; role Służącej w spektaklu ‘Dom Bernardy Alby’ (reż. Tom Oppenheim); Helen (‘W klubie Boom Boom’ rez. Kern McFadden); Evelyn (‘ Independence’ reż. Ryan Chittaphong). W lutym 2017 Anna dołączyła także do grona tzw. ‘Actors Warriors’ i zaczęła współpracę ze Stella Adler Outreach Division, z którym organizuje warsztaty teatralne w nowojorskich wiezieniach. „Historia Dwóch Poetów” jest pierwszym projektem grupy teatralnej – Eastern Bridge Theatre Troupe, którego Anna jest założycielką.

 

Maksymilian Kubiś (Jeremi) – Aktor, Wokalista, Gitarzysta, Kompozytor

Absolwent New York Film Academy, American Musical and Dramatic Academy, oraz The New School na wydziale musicalowym. W Polsce Maks był członkiem Teatru Muzycznego Junior im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W latach 2009-2012 założyciel oraz członek formacji rockowej Old Garage której działalność zaowocowała w album wydany w 2011 roku oraz setki koncertów na terenie całego kraju. Pomysłodawca i wykonawca projektu Cii… – muzycznego tria piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej. Laureat Wojewódzkiego fesPobyt i nauka w Nowym Jorku przyniosła następujące projekty: A High Fantastical Production Presents: Distortion (kierownik muzyczny), Peter Shaffer Gala – The Whale and the Dog Star/The Public Eye (asystent kierownika muzycznego), Carrie the Musical (gitara), Rise and Shine, Terra Firma, reż. Sam Underwood (gitara), Pernambuco, reż. Jan Maciejowski , Laureat drugiej nagrody stypendialnej przyznanej przez Polish Student Organization.

 

Ewa Szewczyk – Reżyserka

Aktorka wychowana w Warszawie. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i studiuje aktorstwo w „The William Esper Studio”. Występowała na Warszawskiej Jesieni (2016), Wrocławskim Narodowym Forum Muzyki (2016), teatrze Baza w Warszawie (2015), teatrze Kampnagel w Hamburgu (2011) oraz na festiwalach teatru ulicznego w Polsce i Portugalii. Współpracowała z Pauliną Almeida i Dawidem Żakowskim. Uczestniczka wielu międzynarodowych warsztatów teatru fizycznego w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Polsce. Absolwentka aktoRstudio Romy Gąsiorowskiej. W Nowym Jorku brała udział w przedstawieniach Pernambuco, reż. Jan Maciejowski, oraz Pchła Szachrajka realizowanym przez Polski Instytut Teatralny, reż. Izabella Laskowska. Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej ukończyła matematykę, informatykę oraz filologię hiszpańską na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała jako wykładowca języka hiszpańskiego oraz literatury latynoamerykańskiej na SWPS i Uniwersytecie Warszawskim, oraz jako konsultant w firmie Ernst&Young.

 

Jedynie dzięki naszym darczyńcom możemy kultywować pamięć o Agnieszce Osieckiej. Dołącz do grona naszych Przyjaciół i pomóż nam wpłacając darowiznę na numer konta: 61 1090 1030 0000 0001 1454 7374. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!