„Picking up the pieces” w reż. Joshua Tebeau

„Picking up the pieces” w reż. Joshua Tebeau

Zapraszamy na projekcję filmu – wstęp wolny!

"Picking up the pieces", reż. Joshua Tebeau, USA 2015, 28 min

7 listopada 2015 r., godz. 15.30

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

 

Młody reżyser "Picking Up The Pieces" wykorzystał w swoim filmie utwór "Miasteczko Bełz" (sł. Agnieszka OSiecka, muz. Zygmunt Konieczny). 

"Picking Up The Pieces" to kolaż. Wypowiedzi bohaterów: siedmiorga Dzieci Holocaustu przenikają się, tworząc jedną opowieść. Spójną mimo tak bardzo odmiennych losów. Najważniejszych było pięć kwestii: przebaczenie, wiara w Boga, dom, tożsamość żydowska i pamięć. Ale Tebeau pytał ich też o to, czym jest strach, czym samotność, czy i z jakiego powodu mają poczucie winy. O składanie życia po kawałku na nowo.

Chciałem dowiedzieć się, jak się buduje życie, kiedy wchodzi się w nie z takim bagażem. Jako dzieci przeżyli coś, czego dorośli nie byli w stanie często udźwignąć. Często zostali po wojnie sami, nie wiedząc, kim byli ich rodzice, czasem byli wychowywani jako dzieci katolickie. Część z nich emigrowała z Polski tuż po wojnie, inni wiele lat później. Wszystkim moim Ocalałym zadawałem podobne lub te same pytania. Chciałem zobaczyć, jak sobie radzili z życiem, i złożyć z tych odpowiedzi jedną narrację. Zależało mi – mówi autor filmu – żeby chór tych wypowiedzi na koniec połączył się w harmonijną opowieść. (…)

Więcej w artykule Gazety Wyborczej, z której pochodzi powyższy fragment. 

josh