Rozmowa z Tomaszem Steńczykiem (fragment)

Rozmowa z Tomaszem Steńczykiem (fragment)

Z Tomaszem Steńczykiem, laureatem I nagrody na SFP 2011 w Krakowie i III nagrody podczas Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" 2011, rozmawia Teresa Drozda (strefapiosenki.pl) – fragment wywiadu:

– Sięgnąłeś też po piosenki Agnieszki Osieckiej i wziąłeś udział w Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej".

– Odkąd pamiętam wiedziałem o Konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej" i chciałem tam przyjechać. Wiedziałem również, że jest bardzo ciężko przebrnąć przez eliminacje, ponieważ przyjeżdża tam bardzo wiele osób, przesłuchania trwają 3 dni i z ok. 200 wybieranych jest tylko 10 osób. W tym roku chciałem spróbować. Bardzo ucieszyłem się, że znalazłem się w Finale. Natomiast gdy zobaczyłem w Sopocie dziesiątkę finalistów, którzy zaczęli na scenie Teatru Atelier śpiewać i aktorzyć, to wydawało mi się wszystko skończone. Każda z tych osób była idealna, każda inna. Wylosowałem „jedynkę” i wychodziłem zawsze jako pierwszy na scenę, a koncertów razem było 9. Miałem wrażenie, że piosenka, którą zaczynałem koncert jest zbyt smutna, i ludzie zasną nim koncert zacznie się. Czułem się strasznie słabo i marnie oceniałem swoje szanse, dlatego III nagroda tak bardzo mnie ucieszyła. Przez cały czas w Sopocie i podczas Finału myślałem, że nie pasuję tam ze swoją gitarą. Jury było innego zdania.

– Rozumiem, że "Pamiętajmy o Osieckiej" to ciekawe doświadczenie z powodu ilości koncertów?

– To było bardzo trudne doświadczenie, ponieważ trzeba było być gotowym w pełni na każdy koncert. Zawsze na festiwalach jest tak, że jest jedno przesłuchanie i koncert galowy, wtedy na dwa koncerty można się spiąć i wyrazić piosenki tak jak się chce. A tutaj codziennie były dwa koncerty, inna publika, a my śpiewaliśmy to samo.

– To jest wstęp do zawodowstwa…

– Nie chcę takiego zawodowstwa, żeby śpiewać te same dwie piosenki z tym samym aranżem dwa razy dziennie. To duże i mocne doświadczenie. Myślę, że na tym polega też etap koncertów w Sopocie, aby mocno spiąć się i na koncertach przed jury w Warszawie wystąpić idealnie.

Cały wywiad przeczytać można w serwisie strefapiosenki.pl