VII Konkurs Recytatorski Poezji Agnieszki Osieckiej w Bydgoszczy – relacja

VII Konkurs Recytatorski Poezji Agnieszki Osieckiej w Bydgoszczy – relacja

7 marca 2013 roku w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy pod patronatem Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej odbył się VII Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski Poezji Agnieszki Osieckiej. Poniżej zamieszczamy krótką relację Organizatorów z tego wydarzenia:

"Dnia czternastego sierpnia 1973 roku wyszłam z domu i dotąd nie wróciłam" – te słowa nie są komunikatem informacyjnym, ale początkiem lirycznej opowieści autorstwa Agnieszki Osieckiej, których recytacja przyniosła zwycięstwo w VII Międzygimnazjalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Agnieszki Osieckiej Julii Ryczek  z Gimnazjum nr 49 w Bydgoszczy. Do tego, że "chociaż raz warto umrzeć z miłości" z ogromnym zapałem przekonywała  Kinga Siech Gimnazjum nr 35, która zdobyła II miejsce. Natomiast III miejsce na podium zajęła Zuzanna Bereda z I Katolickiego Gimnazjum, podbijając serca jury utworem "Serce". Wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Pawełczak z Gimnazjum nr 33, Anna Kwiatkowska z Gimnazjum nr 49, Kamil Tyrakowski z Zespołu Szkół nr 10. Ponadto jury uhonorowało: Aleksandrę Wojcińską z Gimnazjum nr 32, Oliwię Kupiec z Zespołu Szkół nr 10, Karolinę Kowalską z Gimnazjum nr 3, Pawła Rogowskiego z Gimnazjum nr 8 oraz Patryka Spytka z Gimnazjum nr 32.

Jury w składzie: pan Stefan Pastuszewski – poeta, założyciel czasopisma literackiego "Akant", pani Karolina Kasprzak – aktorka Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino oraz pani Danuta Orszulak – nauczyciel bibliotekarz  w ZS nr 12 długo debatowało zanim podjęło ostateczną decyzję, przyznając przy tym, że miało okazję wysłuchać wielu świetnie zinterpretowanych tekstów. Pani Karolina Kasprzak udzieliła adeptom słowa cennych wskazówek dotyczących przygotowania do recytacji i zachęciła młodzież do pracy nad sztuką recytowania tekstów. W kolejnej edycji konkursu wzięło udział 35 uczniów z 13 bydgoskich szkół. Zabrali oni publiczność zgromadzoną na Konkursie w podróż do krainy pięknego, bogatego w znaczenia słowa.

VII Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski Poezji Agnieszki Osieckiej odbył się 7 marca 2013 roku. Dzięki Fundacji Agnieszki Osieckiej Okularnicy, środkom pozyskanym z grantu, wsparciu Rady Rodziców i wydawnictwa Nowa Era zwycięzcy mogli cieszyć się pięknymi nagrodami. Dziękujemy zaproszonym gościom za udział w konkursie, sponsorom za pomoc w jego organizacji, ale przede wszystkim gratulujemy uczniom i ich opiekunom. Wszystkich, lubiących czasem sięgnąć po tomik wierszy, zachęcamy do czytania utworów Agnieszki Osieckiej.

Katarzyna Strehlke
Anna Imbierowicz